Zbuloni listën e plotë të fituesve të “Grammy 2019”

Mbrëmjen e kaluar në Los Angeles u zhvillua ceremonia e rëndësishme muzikore e çmimeve “Grammy”. Artistë të shumtë u ngjitën në skenë për të performuar dhe një pjesë e tyre u shpërblyen edhe me çmime speciale. Rekordet për këtë vit i ka thyer “This Is America,” e kënduar nga Childish Gambino. Pjesë e listës së fituesve është bërë edhe këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa, e cila rrëmbeu dy çmime kryesore. Më poshtë zbuloni listën e plotë të fituesve.

“RECORD OF THE YEAR”

“This Is America,” Childish Gambino

“ALBUM OF THE YEAR”

“Golden Hour”, Kacey Musgraves

“SONG OF THE YEAR”

“This Is America,” Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

“BEST NEW ARTIST”

Dua Lipa

“BEST POP SOLO PERFORMANCE”

“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?),” Lady Gaga

“BEST POP DUO/GROUP PERFORMANCE”

“Shallow,” Lady Gaga & Bradley Cooper

“BEST TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM”

“My Way”, Willie Nelson

“BEST POP VOCAL ALBUM”

“Sweetener”, Ariana Grande

“BEST DANCE RECORDING

“Electricity,” Silk City (Diplo & Mark Ronson) & Dua Lipa

“BEST ROCK PERFORMANCE”

“When Bad Goes Good,” Chris Cornell

“BEST ROCK ALBUM”

“From the Fires”, Greta Van Fleet

“BEST R&B PERFORMANCE”

“Best Part,” H.E.R. featuring Daniel Caesar

BEST R&B SONG

“Boo’d Up,” Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songëriters (Ella Mai)

“BEST RAP/SUNG PERFORMANCE”

“This Is America,” Childish Gambino

“BEST RAP SONG”

“God’s plane”, Drake

“BEST RAP ALBUM”

“Invasion Of Privacy”, Cardi B

“BEST SONG ËRITTEN FOR VISUAL MEDIA”

“Shallow (from A Star Is Born),” Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)

“PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL”

Pharrell Williams /Who