Vuante nga kanceri në zorrë, prezantuesja e “BBC”-së humb betejën 5-vjeçare me sëmundjen e rëndë

Prezantuesja e podcast-it të BBC-së Dame Deborah James ka ndërruar jetë në moshën 40-vjeçare pas betejës së saj pesëvjeçare me kancerin në zorrë.

Lajmin e bëri të ditur familja e saj në rrjetet sociale teksa shkruan: “Jemi thellësisht të pikëlluar të njoftojmë vdekjen e Dame Deborah James; gruaja, vajza, motra, mamaja më e mahnitshme. Debora ndërroi jetë e qetë sot, e rrethuar nga familja e saj.

Deborah, të cilën shumë prej jush do ta njohin si Bowelbabe, ishte një frymëzim dhe ne jemi jashtëzakonisht krenarë për të, punën dhe angazhimin e saj ndaj fushatave bamirëse, mbledhjes së fondeve dhe përpjekjeve të saj të pafundme për të rritur ndërgjegjësimin për kancerin që preku shumë jetë.

Deborah ndau përvojën e saj me botën për të rritur ndërgjegjësimin, për të thyer barrierat, për të sfiduar tabutë dhe për të ndryshuar bisedën rreth kancerit.

Edhe në momentet e saj më sfiduese, vendosmëria e saj për të mbledhur para dhe ndërgjegjësim ishte frymëzuese”.

Në javët e saj të fundit, prezantuesja e podcast-it të BBC-së ‘You, Me And The Big C’ mblodhi 6.75 milionë funte për punën e saj ‘të palodhur’ në përmirësimin e ndërgjegjësimit për sëmundjen.

Deborah u diagnostikua me kancer në zorrë në dhjetor 2016, të cil, të cilës iu tha që herët se mund të mos jetonte më shumë se pesë vjet – një moment historik që kaloi në vjeshtën e 2021.

Deborah, mamaja e Hugo, dhe Eloise, me bashkëshortin e saj Sebastien, u cilësia si ‘frymëzim’ nga fansat pasi ndau betejat e saj në mediat sociale, si dhe në Radio 5 Live’s You, Me and the Big C. nga të cilat ajo ishte një nga tre prezantueset.

Më 9 maj, nëna e dy fëmijëve ndau një mesazh “lamtumire” për ndjekësit e saj në Instagram, duke zbuluar se ajo po transferohej në bujtinë në shtëpi në shtëpinë e prindërve të saj.

Ndërsa ajo tha në atë kohë se askush nuk e dinte se sa mund të jetonte, ajo së fundmi zbuloi se iu dhanë vetëm disa ditë kur doli nga spitali muajin e kaluar.

Deborah – e cila këmbënguli se nuk kishte lënë “asnjë gur pa lëvizur” gjatë kërkimit të saj për “mrekullinë e mjekësisë magjike” – lançoi fondin e saj Bowelbabe për kërkimin e kancerit, i cili mori më shumë se 6.7 milionë funte në donacione.

Ajo mori vëmendjen dhe të Dukës së Kembrixhit, Williamin, i cili e lavdëroi atë duke e quajtur atë ‘të pabesueshme’ duke i thënë stafit në Royal Marsden, i cili e kishte trajtuar atë se: ‘Ajo është një grua e guximshme dhe frymëzuese’.

Në përfundim të postimit të tyre në Instagram, familja e aktivistes së kancerit ndau fjalët e saj të fundit, duke shkruar: “Disa gjëra të fundit nga Deborah…”gjeni një jetë që ia vlen të shijohet, merrni rreziqe, dashuri thellë, mos u pendoni; dhe gjithmonë, gjithmonë të kesh shpresë.

Vdekja e Deborës u njoftua nga familja e saj në Instagram mbrëmjen e sotme. Ata postuan një fotografi të nënës së dy fëmijëve duke buzëqeshur në sfondin e një muzgu të qetë.