Vdiq tragjikisht pas krizës në aeroport, zbulohet shkaku i ndarjes nga jeta të reperit 21-vjeçar

Është zbuluar shkaku u vdekjes së reperit Juice WRLD. Rezultatet e autopsisë treguan se ai vdiq nga një mbidozë qetësuesish të fuqishëm.

Reperi, emri i vërtetë i të cilit është Jarad A. Higgins, vdiq në dhjetor 2019 në moshën 21 vjeçare.

“Higgins vdiq si pasojë e toksicitetit të oksikodonit dhe kodeinës në mënyrë aksidentale,”- tha Zyra e Cook County Medical Examiner.

Ilaçet që reperi konsumoi përdoren për të trajtuar dhimbje të forta dhe përmbajnë opioide.

Juice WRLD pësoi një konfiskim ndërsa policia po kontrollonte avionin e tij privat ku u ul në aeroportin e Çikago dhe vdiq më vonë në spital.

Oficerët thanë se gjetën armë dhe drogë në avionin e tij pasi morën informacione se në bord ndodheshin substanca të ndaluara.

Juice WRLD ishte i njohur për hitin e tij viral “Lucid Dreams” të vitit 2018 dhe shpesh fliste për shëndetin mendor, vdekjen dhe drogën në muzikën e tij.

Vdekja e muzikantëve të tjerë gjithashtu është shkaktuar nga opioidet.

Në vitin 2017, Lil Peep pësoi një mbidozë aksidentale të ilaçit fentanil dhe anti-ankthit Xanax.

Fentanyl është një qetësues i fuqishëm që është më i lirë dhe më i fuqishëm se heroina.

Këngëtari Prince gjithashtu konsumoi fentanyl para vdekjes së tij në 2016.

Mac Miller vdiq po ashtu pasojë e një mbidoze aksidentale të kokainës, fentanilit dhe alkoolit në vitin 2018.