“Trishtimi tashmë një trend”/ Grimi duke qarë mer mijëra klikime

“Trishtimi tashmë një trend”/ Grimi duke qarë mer mijëra klikime. Revistat Beauty dikur i mësonin lexuesit se si të përdornin make up për të fshehur ‘pasojat’ qw lw njw e qarw.. Por tani, një trend i TikTok po i inkurajon të përqafojnë ata sy të mjegullt dhe hundë rozë. “Grimimi për të qarë”, duket se është tashmë një trend.

Në një klip që ka marrë mbi 507,000 pëlqime, krijuesja e përmbajtjes, Zoe Kim Kenealy ofron një tutorial “për vajzat e paqëndrueshme” për të arritur pamjen e një dënesë të freskët edhe “nëse nuk jeni në humor për të qarë”.

Ajo fillon me një glob shkëlqimi për “atë buzë të fryrë, të butë”, më pas një hije të kuqe rreth syve dhe më në fund vendos eyeliner me xixa rreth fytyrës për pak “shkëlqim”. “Dua të dukem sikur jam duke qarë gjatë gjithë kohës”, komentoi një shikues. “Ndihem shumë bukur pasi qaj”, ka shkruar një tjetër.

Kenealy, e cila është 26 vjeç dhe ka 119,000 ndjekës të TikTok, tha për Guardian se ishte frymëzuar nga dy tendencat e grimit të Azisë Lindore: Douyin dhe Ulzzang. Të dy zhanret përfshijnë sasi të bollshme skuqjeje, shkëlqimi dhe nxjerrje në pah të zonës nën sy për një efekt të përgjithshëm kerubik.

“Është frymëzuar nga vezullimi në sy që keni pasi qani,” tha Kenealy.

“Njerëzit, kryesisht meshkuj kanë komentuar ‘Amber Heard’ në videon time,” tha ajo, duke iu referuar turmave të fansave të Johnny Depp TikTok që besojnë se ish-gruaja e tij falsifikoi në tribunë për abuzimin e tij të dyshuar. “Është një look grimi që nuk do ta mbaja domosdoshmërisht jashtë. Nuk ka për qëllim të mashtrojë askënd.”