‘THJESHT më e mira’! PROFIL- Një vështrim pas në jetën e “Mbretëreshës së Rock and Roll”, Tina Turner

SHBA- Shuhet ‘Mbretëresha e Rock and Roll”!

Tina Turner e dashur për zërin e saj të fuqishëm dhe energjinë në skenë, do të mbahet mend gjithmonë për këngët si ‘River Deep’, ‘Mountain High’, ‘What’s Love Got to Do with It’ dhe ‘The Best’. Këngëtarja dinamike e cila përjetoi fillimet e një jetë modeste, te një martesë famëkeqe abuzive u kthye në një nga artistet femra më të njohura të të gjitha kohërave.

Abuzimi fizik nga bashkëshorti i saj Ike Turner filloi pothuajse që nga fillimi i martesës së tyre në 1962. Lidhja e tyre zgjati për më shumë se një dekadë, e tmerruar nga temperamenti i tij dhe e vendosur për të mos e braktisur atë si të tjerët.

Por gjërat morën tjetër rrjedhë në korrik 1976 kur ata fluturuan në Dallas për një shfaqje. Turner shkroi në librin e saj se pas një fluturimi në aeroplan, burri i saj filloi ta godiste në një makinë rrugës për në hotelin e tyre. Ndërsa ai flinte, ajo doli nga dhoma e tyre, duke mbajtur vetëm një kartë krediti Mobil dhe 36 cent.

Ajo u arratis nëpër një autostradë pranë një moteli, ku një nëpunës dashamirës pa fytyrën e saj të gjakosur dhe i dha një dhomë. Më pas ajo thirri një avokat që njihte, i cili organizoi që një mik ta merrte dhe ta hipte në një aeroplan për në Los Anxhelos. Kështu arriti t’i jepte fund mizorive të përjetuara prej vitesh nga bashkëshorti i saj dhe të vazhdonte karrierën.

Turner, emri i së cilës ishte Anna Mae Bullock lindi më 26 nëntor në vitin 1939 nga aksionerë të varfër pranë Nutbush, Tennessee, një komunitet rural në veri të Memphis që më vonë e bëri të famshme në këngën e saj autobiografike, “Nutbush City Limits”. Ajo i kaloi vitet e para duke jetuar me gjyshen pasi prindërit e saj u ndanë.

Pas vdekjes së gjyshes së tyre në vitet 1950, Turner dhe motra e saj Ruby u transferuan në St. Louis, Missouri, për të jetuar me nënën e tyre. Në moshën 17-vjeçare ajo iu bashkua grupit ‘Ike & Tina Turner Revue’ si këngëtare. Karriera e saj solo dështoi për vite të tëra për shkak të bashkëjetesës me Ike Turner, përpara se të rikthehej mahnitëse në 1984 me albumin e saj multiplatinum “Private Dancer” dhe hitin e tij nr. 1, “What’s Love Got To Do With It”.

Shumë shpejt Turner u bë një superstar botëror, duke pushtuar televizionet me stilin e veçantë të rokut, paruket e saj me gjemba, fundet e shkurtra dhe taka tre inç. Talenti i saj fitoi vlerësimin maksimal si “Mbretëresha e Rock ‘n’ Roll”, ndërsa karakteri i saj i qëndrueshëm e ktheu atë në një heroinë dhe shembull për gratë e dhunuara në botë. Kur ajo këndonte dhimbjen në zërin e saj të fuqishëm, çdo fjalë dukej e vërtetë.

Suksesi i saj në listë vazhdoi me “Better Be Good to Me”, “Private Dancer”, “We Don’t Need Another Hero (Thunderdome) “, “Tipical Man”, “I Don’t Wanna Fight” dhe “GoldenEye”. Gjatë turneut të saj botëror “Break Every Rule” në 1988, ajo vendosi një Rekord Botëror Guinness për audiencën më të paguar (180,000) për një interpretues solo.

Turner luajti gjithashtu në filmat Tommy (1975) dhe Mad Max Beyond Thunderdome (1985). Në vitin 1993, “What’s Love Got to Do with It”, u publikua një film biografik i përshtatur nga autobiografia e saj “I, Tina: My Life Story”. Në vitin 2009, Turner doli në pension pasi përfundoi turneun e saj “Tina!: 50th Anniversary”, i cili është turneu i 15-të me fitimet më të larta të viteve 2000.

Duke shitur mbi 100 milionë disqe në mbarë botën, Turner është një nga artistet më të shitura të të gjitha kohërave. Ajo mori 12 çmime Grammy, të cilat përfshijnë tetë çmime konkurruese, tre çmime Grammy Hall of Fame dhe një çmim Grammy Lifetime Achievement. Ajo ishte artistja e parë me ngjyrë dhe gruaja e parë që u shfaq në kopertinën e Rolling Stone.

Rolling Stone e renditi atë në mesin e 100 artistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe 100 këngëtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Turner kishte një yll në Hollywood Walk of Fame dhe St. Louis Walk of Fame. Ajo u fut dy herë në Rock and Roll Hall of Fame, me Ike Turner në 1991 dhe si artiste solo në 2021. Turner ishte gjithashtu një fituese në vitin 2005 e çmimit të Nderimeve të Qendrës Kennedy dhe Grave të Vitit.

/Dosja.al