‘Superbisha’ luksoze kapet në Morinë/ Ishte vjedhur në Itali 9 vite më parë, arrestohet 36-vjeçari nga Zvicra

I riu nga Kosova, banues në Zvicër me iniciale L.R., kishte vjedhur një mjet tip “Lamborghini Gallardo” në 20 korrik 2011 në Itali.

Një 36-vjeçar është arrestuar ditën e sotme në doganën e Morinës pasi ishte shpallur në kërkim nga Interpol Roma. I riu nga Kosova, banues në Zvicër me iniciale L.R., kishte vjedhur një mjet tip “Lamborghini Gallardo” në 20 korrik 2011 në Itali.

NJOFTIMI I PLOTË:

Morinë, Kukës

Intensifikohen masat për parandalimin, identifikimin dhe goditjen e paligjshmërisë në pikat kufitare.

Policia Kufitare e Morinës, në bashkëpunim me DVP Kukës dhe Interpol Tirana, ka sekuestruar një automjet luksoz të vjedhur në Itali.

Arrestohet në flagrancë 36-vjeçari kosovar me banues në Zvicër.

Në hyrje të Pikës së Kalimit Kufitar të Morinës, në kuadër të masave të shtuara për parandalimin dhe goditjen e krimeve ndërkufitare, shërbimet e Policisë Kufitare kanë kaluar për kontroll të imtësishëm në vijën e dytë, shtetasin L. R., i cili transportonte një mjet luksoz “Lamborghini Gallardo”.

Pas verifikimeve të thelluara në bashkëpunim me DVP Kukës dhe Interpol Tirana rezultoi se mjeti “Lamborghini Gallardo” ishte vjedhur në Itali më datë 20.07.2011 dhe ishte shpallur në kërkim nga Interpol Roma.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Kukës bënë arrestimin e shtetasit L. R., 36 vjeç, banues në Zvicër, për veprën penale “Trafikimi i mjeteve motorike”. Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës.

(k.m./dosja.al)