Studimi/ Zbulohet ilaçi kundër plakjes

Një grup studiuesish në Kaliforni kanë realizuar një studim, ku kanë zbuluar një ndër ilaçet më të rëndësishëm për njerëzit, ilaçin kundër plakjes.

KALIFORNI- Sipas një studimi të fundit është treguar aksidentalisht se shkencëtarët kanë mundësinë tashmë që jo vetëm ta ngadalësojnë procesin e plakjes, por edhe ta kthejnë mbrapsht atë.

Njëlloj ngjasimi me atë që kemi parë në në filmin e shumëpërfolur amerikan “rasti i çuditshëm i Benjamin Button”.

Grupi i vullnetarëve në Kaliforni të cilëve u ishte dhënë për një vit rresht një koketejl, me tre përbërës nga mjekimet e zakonshme, një hormon rritjeje dhe dy ilaçe diabeti.

Anëtarët që morën përsipër këtë studim ishin përpjekur për të testuar në mënyrën e duhur ilaçet, për të kuptuar sesa do reagojë trupi i njeriut.

Ndërkohë pas shumë analizash, studiuesit kuptuan krejt rastësisht se të gjithë pjesëmarrësit në këtë studim kishin humbur gati 2,5 vjet nga jeta e tyre.

Lajmi është publikuar nga revista e njohur “Nature”.

Gjithashtu në artikull thuhet se edhe studiuesit që kishin organizuar këtë  studim kishin mbetur të shokuar.

Prisja të shihja një ngadalësim të orës, jo kthim të saj mbrapsht”, tha njëri prej tyre për “Nature” .

A.C/Dosja.al