Si arrin Tom Cruise të qëndrojë i ri dhe në formë në moshën 59-vjeçare?

Përgjigja qëndron nga njëra anë në ADN-në e tij dhe nga ana tjetër në faktin se ai nuk i ndalon stërvitjet.

Aktori 59-vjeçar punon shumë jo vetëm profesionalisht por edhe personalisht. Sekretet e tij për të mos plakur dhe për të qëndruar në formë janë vrapimi, shëtitjet, ngjitjet në shkëmb, pesha dhe përgjithësisht gjithnjë e më shumë aktivitete.

Sipas Anne Elliott, një shkencëtare sportive në Universitetin Middlesex, mënyra se si ne lëvizim përcjell energji dhe rininë. Alternimi i rregullt i stërvitjeve kardio dhe forcës me diçka si gardh ose ngjitje shkëmbi ruan fleksibilitetin dhe ekuilibrin: Dy atribute që ju bëjnë të dukeni të rinj në këtë moshë.

Cruise gjithashtu insiston të jetë aktiv. Kur luajti në ‘Mission: Impossible’, ai u hodh nga një aeroplan nga 25,000 metra në tokë, duke u ulur në Paris, Francë në mënyrën më realiste të mundshme. Në një film tjetër Mission Impossible, personazhi i Cruise duhej të hapte një kasafortë që ishte zhytur në ujë. Ai u hodh 120 këmbë në një rezervuar me ujë 20 këmbë dhe mbajti frymën për 4 deri në 6 minuta për të filmuar skenën.

Nuk është çudi që ai është në formë të pabesueshme në moshën 59-vjeçare dhe pse do të vazhdojë të jetë në formë të shkëlqyer për vitet në vijim./Dosja.al