Politico: Rama refuzon të kërkojë falje për shtyrjen e gazetares

Një nga mediat prestigjioze europiane politico.eu i ka kushtuar vëmendje aktit të kryeministrit Edi Rama ndaj gazetares së Syri Tv, Amrozia Meta. Në një shkrim online e përditshmja nënvizon se kryeministri shqiptar refuzoi të kërkonte falje pasi u akuzua se kishte frikësuar fizikisht një gazetare që e kishte pyetur për projektin e investimit të lidhur me dhëndrin e Donald Trump, Jared Kushner.

“Duke folur për gazetarët në një konferencë për shtyp të martën, Rama u shfaq duke e shtyrë në fytyrë gazetaren Ambrozia Meta, e cila po i bënte një pyetje, përpara se të largohej. Një video e incidentit pati mbi 150 mijë shikime në X. Meta, i cili punon për televizionin shqiptar Syri TV, tha për BIRN se Rama “më preku në faqe me dorë”.

“Unë i thashë: ‘Mos më prek më’ dhe kaq ishte”, tha ajo, duke shtuar se kishte pyetur kryeministrin për një projekt investimi në Shqipëri të lidhur me Kushnerin, dhëndrin e ish-presidentit të SHBA-së. “Fatkeqësisht, kryeministri Rama tani po demonstron arrogancën e tij të zakonshme ndaj gazetarëve me kontakte fizike. Më vjen keq që kreu i qeverisë nuk e kontrollon dot veten kur pyetet për çështje me interes publik”, – citon Politico gazetaren Meta.

SafeJournalists Network, një grup që mbron të drejtat e shtypit në Ballkanin Perëndimor, i quajti veprimet e Ramës “të papranueshme dhe alarmante” dhe i kërkoi atij të kërkonte falje. Grupi vuri në dukje se Rama ka një histori hakmarrjeje ndaj gazetarëve që janë kritikë ndaj qeverisë, duke përfshirë ndalimin e tyre nga konferencat për shtyp. Ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha e quajti Ramën një “mizogjin” dhe incidentin “një akt brutal dhe të shëmtuar”.

Por Rama iu kundërpërgjigj kritikave, duke e quajtur akuzën se ai e frikësoi Metën një “gënjeshtër të neveritshme” që “nuk respekton (si) viktimat e vërteta të agresioneve të pushtetit (si) ndaj grave gazetare në mbarë botën. Jo vetëm që kishte ndonjë gjë afër një agresioni, por të gjitha pyetjeve iu përgjigja me durim,” – shkroi ai në një postim në X.

Shqipëria, e cila është në negociata për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, u rendit e 96-ta nga 180 vende në indeksin e lirisë së shtypit të Reporterëve pa Kufij 2023, ndër më të këqijat në Evropë, citon Politico. Pas këtij shkrimi reagoi kryeministri Edi Rama që e quan gjestin “një përkëdhelje miqësore”. Sqarimi bëhet në gjuhën angleze, një zgjedhje që ai e bën sa herë është i shqetësuar për reagimin e të huajve.

“Ta etiketosh një gjest krejtësisht të pafajshëm, si për shembull një përkëdhelje miqësore mbi supe pas një bisede normale me shtypin, ku të gjitha pyetjet morën përgjigje pa asnjë mungesë durimi, fillimisht si “agresion” dhe më pas si “frikësim”, pa kërkuar mendimin e dhjetëra gazetarëve të pranishëm që mund të vërtetonin ngjarjen nga dora e parë, jo vetëm që nuk shërben për të servirur të vërtetën, por tregon edhe mungesë respekti ndaj viktimave të vërteta të agresionit dhe frikësimit në fushën e sotme të gazetarisë.

Për më tepër, kur një interpretimi mashtrues të një videoje i jepet më shumë peshë sesa rrëfimeve të gazetarëve të shumtë dhe kryesisht femra që dëshmuan sulmin e pretenduar, por nuk u pyetën fare për të, sensacionalizmi ka përparësi mbi saktësinë. Për ta shtuar spektaklin, paraqitet edhe pretendimi krejtësisht i pabazë se ky akt i supozuar i frikësimit është provokuar nga pyetjet në lidhje me një projekt që përfshin një të afërm të Presidentit Trump.

Ja çfarë mund të them: Së pari, unë krenohem që drejtoj një komb ku, përpara mandatit tim, gazetarët u përballën me plumba të vërtetë, dëmtime fizike, frikësime rituale dhe ngacmime sistematike. Që nga marrja e detyrës, ka pasur një ndryshim të dukshëm në garancitë që ata ta bëjnë punën e tyre pa ndonjë problem real, edhe kur pak prej tyre përfshihen vazhdimisht në lajme të rreme, akuza të rreme dhe sulme ndaj familjes sime ose e njëjta gjë për anëtarët e tjerë të kabinetit apo parlamentit.

Së dyti, duke pasur një prejardhje të mirënjohur në llogoren e folësve të lirë, kur liria e fjalës mund të më kushtonte jetën time, unë kam pasur kurbën time të të mësuarit për t’u bërë i durueshëm edhe përballë gazetarëve ndonjëherë ofendues joetikë. Asnjëherë asgjë fizike për hir të Zotit, por atyre u janë dhënë disa përgjigje troç jodiplomatike, të cilat për arsye të forta nuk e ndihmuan realisht reputacionin tim midis mbrojtësve dhe raportuesve të shtypit të lirë. Gjithsesi prej shumë kohësh ndonjë prej tyre ka ndodhur dhe angazhimi im për komunikim të drejtpërdrejtë, transparent dhe të respektueshëm ka udhëhequr vazhdimisht ndërveprimet e mia me gazetarët, pasi e njoh plotësisht rolin e tyre vendimtar në mbajtjen e publikut të informuar.

Sa i përket kësaj narrativës së pavend të “grushtit”, “shtytjes”, “goditjes”, “agresionit”, “frikësimit” (dhe karakterizimeve të tjera të ndryshme të një përkëdheljeje miqësore gjatë largimit nga pika e shtypit) që duket se ka marrë jetë tashmë, duket se nuk më ka mbetur asnjë mënyrë veprimi për të ndikuar” – shkroi Rama.

©LAPSI.al