Peshkaqeni sulmon jahtin turistik, 3 persona shpëtojnë për mrekulli në brigjet e Australisë

Tre persona janë shpëtuar në Detin Koral në brigjet e Cairns pasi jahti turistik u dëmtua pas sulmeve të peshkaqenëve.

Në një postim në mediat sociale, ekuipazhi, i cili ishte në një ekspeditë rreth botës të quajtur Russian Ocean Way, të cilën ata po e dokumentonin në internet, tha se ata u sulmuan për herë të parë nga peshkaqenë më 4 shtator.

“Si rezultat, jahti u zhyt plotësisht nën ujë”, thuhet në një postim në llogarinë Instagram të ekuipazhit.

Të nesërmen, jahti u sulmua përsëri nga peshkaqenë. Sipas postimit, jahti i quajtur Tion, më pas filloi të fundosej, që ishte kur ekuipazhi dërgoi një sinjal SOS.

Tre persona ndodheshin në bordin e jahtit, i cili ishte nisur nga Vanuatu dhe ndodhej në Cairns. Operacioni i shpëtimit të dy shtetasve rus dhe një francez u realizua me sukses.

/abcnews.al