Nga perlat tek çadra e aristokrateve, Elton Ilirjani gay më me stil në Shqipëri

“Unë nuk jam vetëm një themelues i një kompanie punësimi, mbi të gjitha jam edhe gay, madje krenar!”. Ishte kjo deklarata e fortë publike që bëri pak kohë më parë Elton Ilirjani, një sipërmarrës shumë i suksesshëm në Shqipëri. Por nëse i hidhni një sy profilit në facebook të Eltonit, do të çuditeni nga stili unik i veshjeve tepër lukzoze dhe kombinimeve unike që bën.

Enton-Ilirjani-2

Nga veshja e kravatave me perlat në qafë, tek çadra rrjetë e femrave aristokrate bien shumë në sy në stilin e tij.

Enton-Ilirjani-3

Vërtet i guximshëm apo jo? Gjatë ditës së djeshme ai u rikthye sërish në vëmendjen e publikut pasi në “Ftesë në Pesë” me Bieta Sulon, u diskutua ligji më i ri në Francë, që synon zëvendësimin e fjalëve “nëna” dhe “babai” me termat “Prindi 1” dhe “Prindi 2” në të gjitha institucionet zyrtare, për të zvogëluar diskriminimin e fëmijëve me prindër të së njëjtës gjini.

Enton-Ilirjani-4

Elton Ilirjani u shpreh kundër edhe këtë herë, ashtu siç është shprehur më parë në disa programe televizive, ndryshe nga gay-t e tjerë që e kërkojnë me ngulm këtë të drejtë.

Enton-Ilirjani-5

Kujtojmë që historia e deklarimit të prirjeve të tij seksuale është shumë e veçantë. Në Tepelenën e vitit 1990 Eltoni mori guximin dhe ia tregoi të atit orientimin e tij seksual. Në datën 17 maj në ditën ndërkombëtare kundra Monofobisë dhe Transfobisë, ai tregon se rruga për të arritur deri në këtë ditë ka qenë plot sfida.

Enton-Ilirjani-6

“Në vitin 1990 i them babait se isha gay. U përballa me realitetin. Imagjino Tepelenën e vitin 1990. Më kanë zënë me gurë, më kanë sharë, ofenduar. Por qëndroj sot këtu mes jush me dinjitet, si një njeri normal dhe i sukseshëm”, tha Ilirjani./Story.al