Në Kanë pamë më shumë sutjena se filma…

Nëse nuk keni qenë adhurues i trendit të ekspozuar të tangave, i cili u përball me një rigjallërim tjetër në fillim të këtij viti, ne kemi një lajm të mirë për ju: Duket se ky trend tashmë është zëvendësuar nga një ekuivalent paksa më pak skandaloz, por ende provokues.

Sutjenat e ekspozuara po pushtojnë modën, nëse i keni hedhur sytë në Kanë kohët e fundit. Gjatë ditëve të fundit, tre personazhe të famshëm kanë dalë me sytjenat e tyre në pamje të plotë, dhe duke pasur parasysh se festivali i filmit është një nga shfaqjet më të mëdha të modës çdo vit, duket sikur të tjerët do të frymëzohen, dhe së shpejti ky look do të kalojë kufirin francez dhe do të bëhet i kudondodhur ndërkombëtarisht.

Së pari, për të sqaruar, nuk po flasim për ekspozitën e plotë të braleteve. Kjo pamje ka qenë në modë për kaq shumë kohë, madje nuk është më tronditëse kur dikush del, të themi, me një xhaketë sportive me asgjë tjetër përveç një palë sutjena poshtë. Jo, kjo pamje më e re përmban vetëm pjesën e sipërme të sutjenave që duket mbi dekoltenë e fustanit.

Efekti e bën atë të duket pothuajse si një gabim, sikur të brendshmet sapo ju kanë rrëshqitur, ose sipërfaqja juaj ka rënë shumë poshtë. Është pothuajse më skandaloze për këtë arsye, pasi ndihet si një mosfunksionim i veshjeve në modë dhe e kthen skandalin në trendin e tepruar të sutjenave si këmisha. E para që shfaqi pamjen në Kanë ishte Sydney Sweeney, e cila u pa teksa dilte nga Hôtel Martinez me një këmishë blu të çelët Miu Miu, e cila, edhe nëse vishej më vete, do të kishte provuar se aktorja ishte me një veshje të brendshme. Por ajo vendosi të shkojë një hap më tej, duke vendosur sytjena blu saten poshtë. Fustani shfaqte një dekolte më të ulët, duke ekspozuar majat e kupave të sutjenave dhe duke krijuar efektin e dëshiruar me shtresa.

Por ndërsa Sweeney krijoi pamjen e saj të ekspozuar të sytjenave me dy pjesë të veçanta dhe një stil të zgjuar, dy shembujt e tjerë të fundit të trendit mburren me sutjena të integruara. Merrni Scarlett Johansson për shembull, e cila, vetëm dy ditë pasi Sweeney u shfaq duke treguar të brendshmet e saj, mbërriti në tapetin e kuq të Kanës në një version më të ngritur të pamjes. Johansson mori pjesë në premierën e filmit të saj të ardhshëm, “Asteroid City”, me një fustan rozë Prada me një dekolte pa rripa, nga ku dolën sutjenat e bardha, të mbuluara me temina, pothuajse në stilin vintage.

Dhe ndërsa duket se Miuccia Prada mund të jetë kampionia më e madhe e këtij look-u të ri me sutjena, shembulli i tretë vjen nga një burim tjetër: Kim Jones në Fendi. Ishte Rosie Huntington-Whiteley, në të njëjtën premierë me Johansson, që përmbylli treshen me sytjena të ekspozuara. Modelja prezantoi pamjen më të lezetshme të trendit, duke u shfaqur me një fustan të modës pranverë/verë 2023 Fendi, i cili, si ai i Johansson, fillimisht shfaqte një dekolte pa rripa, por me një shtresë të shtuar si sutjena që dukeshin jashtë. Nëse Huntington-Whiteley do të donte të përqafonte trendin edhe më tej, asaj nuk do t’i duhej të kërkonte shumë larg. Koleksioni i fundit i modës së Jones ka shfaqur shumë pamje zbuluese të sutjenave të shkallëve të ndryshme të ekspozimit, duke dëshmuar se stilisti ishte përpara kurbës kur prezantoi fillimisht këto pamje në janar.

Sigurisht, të brendshmet si veshje të jashtme nuk janë asgjë e re; është vetëm se kjo përsëritje specifike e ndihet paksa më kreative se disa nga versionet më të përsëritura që kemi parë kohët e fundit. Këto shfaqje të fundit dëshmojnë gjithashtu shkathtësinë e trendit. Veshja e Sweeney ishte pak më e dukshme se ajo e Huntington-Whiteley, me Johansson-in që ra diku në mes.

Dikush mund të shkojë edhe më casual, duke vendosur një palë sutjena veçanërisht të bukura poshtë një bluze pa rripa ose pantallona të gjera, me një palë xhinse ose një fund. Vërtet, opsionet janë të pafundme, por nëse do ta provoni vetë, ju sugjerojmë ta bëni së shpejti. Shfaqja e këtij look-u tre herë në vetëm pak ditë dëshmon se ka të ngjarë të ketë këmbët për të shkuar mjaft larg në botën e tendencave, kështu që mund të jetë e zgjuar të hidhesh mbi të para se të ndiqet nga të gjithë të tjerët.

Top Albania Radio