Ndërron jetë në moshën 88-vjeçare aktori Donald Sutherland

Aktori Donald Sutherland, yll i filmave përfshirë The Hunger Games dhe Don’t Look Now, ka vdekur në moshën 88-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë. Djali i tij, aktori Kiefer Sutherland, njoftoi vdekjen e të atit në një deklaratë.

“Me zemër të rënduar, ju njoftoj se babai im, Donald Sutherland, ka ndërruar jetë. Personalisht mendoj se është një nga aktorët më të rëndësishëm në historinë e kinemasë”, tha ai.

“Asnjëherë nuk u frikësua nga një rol, i mirë, i keq apo i shëmtuar. E donte atë që bënte dhe bënte atë që donte, dhe askush nuk mund të kërkojë më shumë se kaq. Një jetë e jetuar mirë”.

Sutherland luajti në filma përfshirë The Dirty Dozen, MASH dhe Klute. Një nga rolet më të rëndësishme të aktorit kanadez ishte si Hawkeye Pierce, një kirurg në versionin filmik të vitit 1970 të MASH, një komedi për mjekët në Luftën Koreane. Sutherland ka gati 200 kredite në emër të tij.

I lindur në New Brunswick, Kanada, Sutherland filloi si një reporter lajmesh në radio para se të linte Kanadanë për të udhëtuar në Londër në vitin 1957. Atje, ai studioi në Akademinë e Muzikës dhe Artit Dramatik të Londrës. Pastaj mori role të vogla në filma dhe televizion britanik.

Sutherland luajti në The Dirty Dozen, një film aksion mbi Luftën e Dytë Botërore që premieroi në vitin 1967.

Megjithatë, ai ishte në një formë më të përmbajtur në filmin Klute të vitit 1971, duke luajtur një detektiv që kërkonte një person të zhdukur me ndihmën e një prostitute. Jane Fonda ishte bashkë-ylli i Sutherland në filmin e Alan J Pakula dhe fitoi një Oscar për rolin e saj.

Në vitet 1980, Sutherland luajti babanë e një adoleshenti që përpiqej të vriste veten në filmin fitues të Oscar Ordinary People. Ai u kthye në televizion në vitet 2000, duke u shfaqur në seri të tilla si Dirty Sexy Money dhe Commander-in-Chief.

Sutherland ka katër djem dhe një vajzë. Pavarësisht roleve të tij të shumta, aktori kanadez kurrë nuk u nominua për një Oscar por mori një Çmim të Nderit të Akademisë në vitin 2017.

Vdekja e tij vjen disa muaj para se të botohej kujtimet e tij, Made Up, But Still True, një libër mbi udhëtimin e tij personal si aktor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

Marrë nga Albanianpost.com