Mediat italiane vendosin NOTAT/ Ku gaboi Sylvinho dhe skuadra e tij ndaj Spanjës

Strakosha 6.5 – Eliminon me besim sulmet spanjolle duke i dhënë stabilitet repartit mbrojtës të Shqipërisë. Ai bëri disa ndërhyrje të rëndësishme në pjesën e parë, duke e mbajtur skuadrën e tij në lojë. I pafajshëm për golin e pësuar. Është gjithmonë i gatshëm të bëjë dalje dhe të menaxhojë topin me këmbë. Megjithatë, performanca e tij solide nuk mjaftoi për të shmangur humbjen.

Balliu 5.5 – Vuan sulmet e Spanjës në krahun e tij, duke luftuar për të frenuar inkursionet e Grimaldos dhe Oyarzabalit. Gjatë fazës sulmuese shihet pak duke e kufizuar veten tek ndërhyrjet mbrojtëse që nuk janë gjithmonë të sakta. Ai bën disa gabime pozicionimi që i vë në vështirësi shokët e tij të skuadrës. Në përgjithësi një performancë e pamjaftueshme ndaj kundërshtarëve superiorë.

Ajeti 6 – Drejton me autoritet mbrojtjen, duke u përpjekur të mbajë lart përqendrimin e shokëve të skuadrës. Vlerësohet për disa ndërhyrje në kohë, sidomos në lojën në ajër. Bën gabime në disa raste kur vendoset nga pas, duke ua dhënë topin kundërshtarëve të tij. Në fund pësoi rënie fizike që e bëri të kryejë disa pasaktësi.

Gjimshiti 6 – Performancë e vëmendshme dhe e rregullt nga qendërmbrojtësi i Atalantës, i cili kufizon gabimet dhe dallohet për disa mbyllje efektive. I zoti në lexime mbrojtëse. Ai shpesh parashikon lëvizjet e sulmuesve spanjollë, duke anuluar disa veprime të rrezikshme. Shumë keq në disa gabime në fund të cilat mund të ishin të kushtueshme. Në përgjithësi një paraqitje pozitive ndaj kundërshtarëve të nivelit të lartë.

Mitaj 5.5 – Vuan nga iniciativat e Ferran Torres në krahun e tij dhe thuajse asnjëherë nuk ia del ta mbulojë efektivisht. Në fazën sulmuese ai ofron pak, duke u kufizuar në topa të gjatë. Ai bën disa gabime teknike në fazën e vendosjes, duke ua dhënë shpesh topin kundërshtarëve. Një performancë e pamjaftueshme, e cila nxjerr në pah kufizimet e tij ndaj kundërshtarëve superiorë.

Laçi 6 – Lufton me vendosmëri në mesfushë, duke u përpjekur të përmbajë iniciativat spanjolle. Vlerësohet për disa rikuperime të rëndësishme, duke i dhënë ekuilibër skuadrës. Megjithatë, atij i mungon qartësia kur e ka topin në këmbë, duke i munguar disa pasime të thjeshta. Nga minuta e 69-të në vend të tij Berisha 5.5 – Berisha futet në fund, por nuk arrin të ndikojë, duke kryer edhe pasaktësi teknike që favorizojnë zotërimin spanjoll.

Ramadani 6 – Performancë e konsiderueshme nga mesfushori shqiptar, i cili sakrifikohet në fazën e mbrojtjes duke u përpjekur të kufizojë burimet e lojës së kundërshtarëve. Vlerësohet për disa rikuperime të rëndësishme, duke i dhënë ekuilibër skuadrës. Në fazën e mbrojtjes ai alternon lojërat e mira me disa gabime veçanërisht në finale kur ndjehet më shumë lodhja. Në përgjithësi, një paraqitje mjaft e mirë kundër një mesfushe të klasit të lartë.

Asllani 5.5 – Lufton për të marrë kontrollin e mesfushës shqiptare, duke pësuar shpesh presion mbytës nga spanjollët. Bën disa gabime në fazën e vendosjes, pothuajse asnjëherë nuk ia doli t’i nxisë sulmuesit me lojëra ndriçuese. Një paraqitje e dobët për lojtarin e talentuar të Interit, i cili nuk po shpreh dot cilësitë teknike.

Asani 5 – Performancë anonime nga sulmuesi anësor, i cili thuajse nuk arrin të mposhtë kundërshtarin dhe të krijojë epërsi në krah. Ai kufizon veten në disa krosime të pasakta, pa e shqetësuar asnjëherë mbrojtjen spanjolle. Humb disa topa në zona të rrezikshme të fushës, duke favorizuar kundërsulmet e kundërshtarit. Zëvendësohet në fund nga Muçi, i cili nuk pati kohë të ndikojë në ndeshje. Nga 81′ Muci pa notë.

Manaj 5 – I izoluar në sulm, thuajse nuk arrin të mbajë topin dhe ta bëjë skuadrën të ecë përpara. Ai lëviz shumë, por në mungesë të qartësisë, duke luftuar për të gjetur pozicionin e duhur për ta bërë veten të rrezikshëm. Nga 58’ Broja 5.5 – Zëvendësohet nga Broja, i cili hyn me dinamizëm më të madh, por pa arritur të ndryshojë fatin e ndeshjes. Ai gjithashtu përpiqet të krijojë rreziqe reale për mbrojtjen spanjolle.

Bajrami 5.5 – Lëviz shumë mes rreshtave duke u përpjekur të krijojë hapësirë për shokët e tij, por me rezultate të dobëta. Prek pak topa dhe kur e bën, shpesh bën gabime teknike banale. Nuk arrin kurrë të ndizet dhe të krijojë rreziqe për mbrojtjen spanjolle. Nga minuta e 69-të Hoxha 5.5 – Hoxha futet në fund, por nuk arrin të ndikojë, duke u kufizuar në disa vrapime të kota.

Sylvinho 5.5 – Krijoi një skuadër që është shumë disfatiste, duke e kufizuar veten të mbrohet për periudha të gjata pa u përpjekur pothuajse kurrë të luajë. Shqipëria e tij nuk arrin kurrë të shqetësojë seriozisht Spanjën, duke vuajtur dominimin territorial të kundërshtarëve të tyre. Ndryshimet u vonuan dhe nuk arritën të jepnin tronditjen e shpresuar. Ai largohet me keqardhje nga turneu, pasi nuk ka arritur të shfrytëzojë plotësisht potencialin e ekipit të tij.

©Marrë nga TuttoMercatoWeb, përshtati në shqip LAPSI.al