Madonna flet pas kritikave për pamjen e saj në Grammy

Madonna u shfaq në mediat sociale për të kritikuar reagimin e fortë të internetit ndaj fytyrës së saj në Grammy 2023.

Këngëtarja,shpjegoi se kishte qenë e emocionuar të prezantonte Sam Smith dhe Kim Petras përpara “performancës së tyre për të krijuar histori” për “Unholy”, por në vend të kësaj, njerëzit zgjodhën të fokusoheshin në pamjen e saj.

Ajo shpjegoi, “Në vend që të fokusohesha në atë që thashë në fjalimin tim, i cili kishte të bënte me falënderimin për artistët si Sam dhe Kim – Shumë njerëz zgjodhën të flisnin vetëm për fotot e mia nga afër, të marra me një kamerë me lente të gjatë. Nga një fotograf shtypi që do të shtrembëronte fytyrën e kujtdo!!” “Edhe një herë jam kapur në shkëlqimin e moshës dhe mizogjinisë që përshkon botën në të cilën jetojmë. Një botë që refuzon të festojë gratë dhe ndjen nevojën për ta ndëshkuar atë nëse ajo vazhdon të jetë e vullnetshme , punëtore dhe aventuriere.”

Madonna vazhdoi duke thënë se ajo “kurrë nuk ka kërkuar falje për asnjë nga zgjedhjet krijuese” që ka bërë, as për mënyrën se si duket apo vishet – dhe nuk do të fillojë tani. “Jam degraduar nga media që në fillimet e karrierës sime, por e kuptoj që e gjithë kjo është një provë. Jam e lumtur të bëj rrugën e duhur në mënyrë që të gjitha gratë pas meje ta kenë më të lehtë në vitet në vijim.” u shpreh Madonna përpara se të citonte këngën e Beyonce-s “BREAK MY SOUL”./Lapsi.al