Lista e plotë e finalistëve të “Eurovision 2022”!

Mbrëmjen e 12 majit u mbajt në Torino nata e dytë gjysmëfinale e festivalit evropiane “Eurovision Song Contest 2022”.

Në skenën madhështore në PalaOlimpico performuan artistët e 18 shteteve, ku e para ishte Finlanda që konkurroi me The Rasmus dhe këngën Jezebel.

Finalja e madhe e Eurovision 2022 do të mbahet ditën e shtunë, më 14 maj, ku pritet të jetë një mbrëmje gala.

Kujtojmë që Shqipëria, e cila u përfaqësua nga Ronela Hajati me këngën “Sekret”, nuk do të jetë në finale pasi nuk mundi të kualifikohej gjatë konkurrimit në natën e parë gjysmëfinale.

Lista e plotë e finalistëve:

Italia
Franca
Zvicra
Armenia
Islanda
Lituania
Portugalia
Norvegjia
Greqia
Ukraina
Moldavia
Holanda
Belgjika
Çekia
Azerbajxhan
Polonia
Finlanda
Estonia
Australia
Suedia
Rumania
Serbia

Bordo