Kush ishte ushtarja shqiptare që humbi jetën dje në Letoni

27-vjeçarja Zarife Hasanaj u nda nga jeta tragjikisht dje pas shpërthimit të një mine të cilën ishte duke e demontuar.

Zarife-Hasanaj-2

E reja së bashku me 8 efektivë të tjerë shqiptarë, ndodheshin në Letoni si pjesë e grupit xhenier për demontimin e minave, të cilët po marrin pjesë në misionin e NATO-s në vendin baltik për demontimin e minave luftarake.

Zarife-Hasanaj-3

Shpërthimi ka ndodhur gjatë momentit që efektivët kanë qenë duke i pastruar minat, shpërthim ky që ka rezultuar fatal për 27-vjeçaren, ndërsa ka lënë të lënduar edhe dy efektivë të tjerë shqiptarë, njëri në gjendje të rëndë.

Zarife-Hasanaj-4

Në faqen e Facebook të saj, shihen foto të shumta nga jeta e përditshme, si dhe me veshjet ushtarake e në misione.

Zarife-Hasanaj-5

Zarife-Hasanaj-1