Juventus, blerja më e madhe e sezonit mund të humbasë gjysmën e tij: Pogba rrezikon kthimin në janar

Gjuri i Paul Pogba mban Juventusin në ankth. Francezi, i cili do të vizitohet në Torino nga mjekët bardhezinj përpara se të ndalojë në Francë për një konsultë me një kirurg të besuar të tij, ka dy mënyra për të zgjidhur problemin: e para, ajo që fillimisht dukej e mjaftueshme, është menisektomia, pra heqja e pjesës së vogël të meniskut të thyer. Në këtë rast, mungesa e tij në fusha do të shkonte nga 40 deri në 60 ditë. Nëse, nga ana tjetër, do të ishte e nevojshme një qepje, ose shtresa e zonës së lesionit të meniskut (garanton një shërim më të mirë rreth 90%), Pogba nuk do të kthehej në fushë para janarit, ai do të humbiste Kupën e Botës dhe madje mund të kishte nevojë 5 muaj për të qenë sërish në dispozicion të Allegrit.

Vetëkuptohet që opsioni i dytë është përjetuar si makth nga Juve dhe vetë lojtari. Pogba nuk dëshiron të humbasë Kupën e Botës dhe, rrjedhimisht, do të donte t’i nënshtrohej një operacioni që është ndoshta më pak vendimtar, por edhe më pak invaziv (të dyja sidoqoftë do të bëheshin me artroskopi). Megjithatë, vendimi përfundimtar do të merret vetëm pas konsultimit të dyfishtë, sepse një gjë është humbja e një ngjarjeje të rëndësishme për të cilën duket qartë se i intereson francezit. Një tjetër gjë është të rrezikohet karriera duke e trajtuar veten në mënyrë të përafërt.

Sigurisht që konsultimi i parë nuk e siguroi lojtarin dhe klubin, të cilët shpresonin, në të vërtetë ishin të bindur, se mund tja hidhnin me një meniskektomi rutinë. Çfarë panë mjekët dhe pse hipotezuan një rrugë më të gjatë (në kuptimin e rikuperimit) padyshim nuk dihet dhe do të zbulohet në ditët në vijim.

Sigurisht që mungesa e Pogba, qoftë për dy apo pesë muaj, do ta detyrojë Juventusin të kthehet në merkato për të përforcuar mesfushën. Emri në krye të listës së bardhezinjve, të cilët tashmë e kanë vënë në provë prej ditësh, është ai i Leandro Paredes, jashtë projektit të PSG-së dhe gati për t’u transferuar në Torino. Megjithatë, duhet një marrëveshje me kampionët e Francës dhe bardhezinjtë duhet ta gjejnë atë sa më shpejt të jetë e mundur.