Ja çfarë fshihet pas veshjes eksperimentuese të Irina Shayk në Festivalin e Kanës!

Duke u ngjitur në tapetin e kuq të famshëm Croisette për herë të parë që nga viti 2018, supermodelja Irina Shayk ka tërhequr vëmendjen me një sërë veshjesh ndryshe, duke iu shmangur kodit të veshjes tradicionale të ngjarjes.

“Ajo që pritet në Kanë janë fustanet e bukura dhe elegante, dhe doja të argëtohesha pak me këtë”, shpjegoi ajo.

Shayk zgjodhi një pamje të stilistit nigerian me bazë në Londër, Mowalola. Veshja e e Shayk përbëhej nga një fund lëkure me bel të ulët, i shoqëruar me një majë të stilit fashë, duke e lënë bustin plotësisht të zhveshur.

“Ishte diçka shumë ndryshe, edhe për mua”, thotë modelja. “Është gjithmonë kënaqësi të vish në Kanë, por të kthehesha pas një pauze do të thoshte se mund të tërhiqesha, të shihja se çfarë bëra atëherë dhe të sillja diçka të re. Sepse dua të shoh një lloj tjetër mode në Kanë. Doja të kisha një qasje të ndryshme, moderne dhe të mendoja, ‘Çfarë dëshiron brezi i ri? Çfarë do të donte të vishte vajza ime gjashtëvjeçare kur të ishte 18 vjeç?’”

“Gjatë 10 viteve të fundit, si moda ashtu edhe unë kemi evoluar,” tha ajo. “Kjo është një kohë e re me një vizion të ri dhe doja të shfrytëzoja momentin dhe veshjet e ndryshme për t’u argëtuar, për të qenë e lirë dhe për të shprehur një anë tjetër të personalitetit dhe krijimtarisë sime. Dikur nervozohesha në tapetin e kuq, por jo më. Ndihem më rehat në lëkurën time dhe doja që garderoba ime në Kanë të tregonte se mund të jem nënë – mund të jem një nënë që punon – dhe prapë të shfaqem, të jem elegante.”