I njihte në Facebook dhe i ftonte në shtëpi, arrestohet 47-vjeçarja italiane që drogonte burrat, u merrte florinj e karta krediti

E gjitha nisi kur pensionisti 71-vjeçar e gjeti veten në stacionin e Torinos.

“Menduan se isha i dehur, por në të vërtetë më kishin droguar dhe më kishin braktisur në mes të rrugës”. Më pas, 67-vjeçari Brianza u zgjua në shtëpinë e tij, i grabitur, i pavetëdijshëm për atë që ndodhi një natë më parë.

“Më kujtohet vetëm një pije, një sodë portokalli. Pastaj rashë në një gjumë të thellë.”

Pastaj vjen i riu 27-vjeçar, i cili u nis nga Val Badia për të takuar personalisht gruan, me të cilën fliste.

Është e vështirë të kuptosh se si 47-vjeçarja Tiziana Morandi besonte se mund t’ja hidhte drejtësisë kur kishte droguar të paktën gjashtë burra të moshës 27 deri në 84 vjeç, duke u ofruar pije me benzodiazepina për t’u vjedhur më pas banesat.

Gruaja, e cila përfundoi në burg, nuk bëri shumë për të humbur gjurmët e krimeve të saj. Shpesh i ftonte viktimat në shtëpinë e saj në qytetin Brianza të Bellusco-s, i vinte në gjumë dhe më pas bënte pazar me kartat e tyre të kreditit, ose u hiqte unazat dhe varëset, siç ndodhi me një 67-vjeçar nga Mariano Comense (Como).

“Ne u takuam. Më ftoi në shtëpinë e saj: pasi piva një pije, u rrëzova. U zgjova në shtëpinë time. Zinxhiri i arit që mbaja në qafë më mungonte dhe më pas, pasi kontrollova deklaratën time bankare, kuptova se me bankomatin tim ishte bërë një tërheqje prej 250 eurosh, për të cilën nuk dija asgjë,”– tha ai për Corriere.

Për disa ishte “një përvojë për t’u harruar”. Të tjerët nuk e kanë problem të thonë, si një 71-vjeçar nga Irpinia.

“Nuk ndihem naiv. Unë e konsideroj veten një person shumë solid psikologjikisht. Sigurisht, nuk ishte e lehtë, pasi u zgjova në spitalin Umberto dhe më shpëtuan mjekët pasi isha në një gjendje të pavetëdijshme. Ata menduan se kisha pirë, por nuk kishte alkool në gjak, në të vërtetë isha droguar dhe lënë në dorë të fatit tim”, rrëfen ai.

Edhe në këtë rast njohja ka ndodhur nëpërmjet Facebook-ut.

“Ishte thjesht një miqësi, pa seks, pa ndjenja. Madje ishim takuar një herë më parë dhe asgjë nuk kishte ndodhur. Më pas, kur shpreha qëllimin tim për të shitur një koleksion monedhash ari, ajo më tha se kishte gjetur një blerës në Torino,”– shton i moshuari më tej.

Dhe pikërisht aty, pas një pije në një lokal, burrit i ndodhi e prapritura.

“I kisha lënë monedhat në makinën time, poshtë shtëpisë së kësaj gruaje. Kur u zgjova në spital, nuk i kisha më çelësat e makinës dhe më pas zbulova se një pjesë e koleksionit ishte zhdukur”, zbulon ai.

Tiziana Morandi, e cila mësohet se ka një histori vjedhjeje dhe goditjesh të personave të paaftë, akuzohet se i ka vjedhur një pjesë të sendeve me vlerë, si dhe se ka shpenzuar 4 mijë euro me kartën e tij të kreditit. Për aktivitetin e saj, Policia nisi hetimet pas një ankese të një 83-vjeçari. Ai tregoi se e kishte zënë gjumi në shtëpi pasi piu çaj kamomili me 47-vjeçaren. Në spital, kuptoi se gjerdani që mbante dhe unaza e martesës në gisht ishin zhdukur./ milano.corriere.it