“Helmi i bukurisë” arma sekrete në Holliwood/ Si botox u bë pjesë e pandashme e figurave publike, përdorim drastik edhe tek meshkujt

Tendenca që po rritet edhe më shumë është përdorimi i botox për rrudhat, si dhe mbushësve për buzët. Kjo tendencë mbështetet nga lëvizja “anti-plakje” që po ndodh kudo në botë.

“Me kalimin e moshës, kolagjeni në lëkurën tuaj varfërohet; shtresat më të thella të yndyrës zvogëlohen dhe fytyra juaj do të fillojë të mos ketë më atë shkëlqimin e mëparshëm”, shkruan “The Times”.

Në një artikull kushtuar të bukurës, kujdesit e trajtimit të lëkurës, ndërhyrjeve estetike. “The Times” sjell në vëmendje edhe anën tjetër jo të mirë që mund të vijnë nga këto ndërhyrje. Duke nisur nga Naomi Campbell e tek Olivia Colman përshkruhen edhe ndryshimet e pësuar nga aplikimi i botox

Artikulli:

Zonat ku lëkura juaj zakonisht tkurret rreth syve kur qeshni apo në ballë mund të fillojë të ‘plaket’, të humbasë shkëlqimin.

Një ditë, fytyra juaj e re bëhet një fytyrë e vjetër.

Por shumë pak mund të bëhej për ta parandaluar këtë para viteve 1990, përveç shmangies së rrezeve të diellit dhe pirjes së duhanit.

Por me kalimin e kohës, dhe zbulimin e produkteve të ndryshme, kremrat kozmetikë premtuan rezultate të mrekullueshme, por duke qenë se depërtojnë vetëm në shtresat sipërfaqësore të lëkurës, nuk mund të kenë asnjë efekt në rrudhat.

Dhe kjo çoi në mënyrë më drastike, aplikimin e lifting për të hequr lëkurën “të tepërt”; kjo e lëmonte fytyrën, por rezultati kishte një tendosje të dukshme dhe la plagë rreth veshëve.

Por në vitin 2002 Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave dha miratimin për një produkt të quajtur Botox Cosmetic, veçanërisht “për përmirësimin e përkohshëm në shfaqjen e linjave të moderuar deri në të rënda”.

(Linjat glabellar janë brazda binjake midis vetullave.) Për herë të parë ekzistonte një zgjidhje e vërtetuar mjekësisht, e miratuar zyrtarisht për rrudhat.

Por Botox-i gjithashtu erdhi me një rrezik të madh.

Fillimisht ishte zhvilluar si një bioarmë.

Rrjedh nga i njëjti bakter që shkakton botulizëm, Clostridium botulinum që është një neurotoksinë që shkakton paralizë të përkohshme; i paholluar.

Gazetarët me gëzim e quajtën Botox-in “helmi i bukur”. Produktet rivale dolën në treg: Xeomin, Dysport dhe (të miratuar vetëm vitin e kaluar) Daxxify, i cili premton rezultate që zgjasin dy herë më shumë se tre deri në katër muajt e ofruar nga rivalët.

Megjithatë, Botox-i është më i famshmi nga të gjithë.

Për 21 vjet ne kemi jetuar në një botë ku të dukesh e vjetër është, të paktën teorikisht, opsionale dhe mijëra njerëz, mbi 90 për qind e tyre gra, kanë zgjedhur këtë rrugë.

Ndërkohë, tregu i meshkujve është i vogël, por po rritet në mënyrë dramatike, me të famshëm si Robbie Williams që diskutojnë hapur përdorimin e trajtimeve të tilla.

Në disa mënyra, botoksi është aq i thjeshtë sa bukuria. Është e sigurt, nëse e merrni nga praktikuesi i duhur, thjesht zbehet me kalimin e kohës.

Injeksionet zgjasin 10-15 minuta (megjithëse një konsultim i plotë do të zgjasë më shumë), dhe ndjesia e menjëhershme zakonisht përshkruhet si “gërvishtje”, e ndjekur gjatë javës së ardhshme ose më shumë nga një ndjenjë e dobët e lehtë në muskujt e prekur si neurotoksina hyn në fuqi.

Megjithatë, nën sipërfaqen e qetë, Botox-i është i mbushur me rreziqe dhe gjykime.

Në një treg të rregulluar, shumë ofruesve u mungojnë aftësitë mjekësore që konsumatorët mund të supozojnë se janë të detyrueshme.

Një studim i vitit 2021 zbuloi një shkallë prej 16 për qind të komplikimeve nga toksina botulinum (përfshirë mavijosje, presion të lartë të gjakut dhe paralizë të pjesshme të përkohshme të fytyrës), kryesisht të paraportuara përmes kanaleve zyrtare.

Për disa gra Botox është një çlirim; për të tjerët është një hap më i lodhshëm në rutinën e mirëmbajtjes së bukurisë.

I licencuar fillimisht në SHBA në 1989 për trajtimin e syve të kryqëzuar dhe spazmave të syve, mjekët kishin vënë re me shpejtësi një efekt anësor të mirëpritur: në vendin e injektimit, lëkura u bë më pak e rrudhur.

Kërkesa për atë që The New York Times e quajti “eliksir rinie” ishte e lartë sa në vitin 1997 Amerika furnizime mbaroheshin shumë shpejt.

Por prodhimet u shtuan dhe shitjet lulëzuan nga 19.5 milion dollarë në 1992 në 310 milion dollarë në 2001.

Pak figura publike ishin të hapura në lidhje me përdorimin e tyre të Botox-it, dhe ata që folën për të, si prezantuesja Anne Robinson, e cila ishte e njohur për qëndrimin e saj kundër.

Në vitin 2006, shtypi britanik po publikonte artikuj të tillë si “Rrëfimet e një të konvertuari në Botox”, në të cilin shkrimtarja Rachel Cooke (36 në atë kohë) rrëfente rrugëtimin e saj.

“Më pëlqen fakti që dukem më e bukur. Do të gënjeja nëse do të thoja ndryshe”, ka shkruar ajo.

Artikulli përfundoi me një listë të klinikave të rekomanduara (përfshirë Jean-Louis Sebagh, mjeku që përmendi Kendall).

Në vitin 2007, 55,000 injeksione Botox u kryen në Mbretërinë e Bashkuar. Siç thekson Kendall, pritjet se çfarë do të thotë plakja për gratë kanë ndryshuar në mënyrë drastike gjatë gjeneratave të fundit.

Jo shumë kohë më parë, të kesh flokë të gjatë mbi moshën 45 vjeçare konsiderohej “e neveritshme”.

Tani, thotë Kendall, “ne nuk kemi pse të vuajmë siç vuanin gjyshërit tanë”. Megjithatë Jo të gjithë e ndjejnë presionin për të qenë të bukur.

(BalkanWeb)