Gruaja po e ndiqte për ta rrëmbyer, 10-vjeçari hyn në dyqan dhe i kërkon punonjëses të hiqej si nëna e tij

Një 10-vjeçar nga Pensilvania, SHBA, Sammy kishte idenë më brilante kur u ndje i kërcënuar nga një i huaj. Gjithçka filloi kur ai po kthehej nga shkolla dhe vuri re se një grua po e ndiqte. Kështu, falë të menduarit të tij të shpejtë, ai hyri në një dyqan dhe i kërkoi një punonjëse të pretendonte të ishte nëna e tij për të shpëtuar veten.

E panjohura, fillimisht iu afrua duke i ofruar ushqim dhe me këmbëngulje e pyeti se ku po shkonte dhe ku ishin prindërit. Fëmija më pas filloi të ndihej  i pasigurt, si rezultat i së cilës ai shpejt hyri në dyqanin e tij të preferuar aty pranë dhe kërkoi ndihmë. Kështu ai iu afrua 17-vjeçares Hannah Daniels dhe i kërkoi asaj të pretendonte të ishte nëna e tij.

Siç tregon ajo: “Ai më tha: “bëhu sikur je nëna ime. Unë i thashë: “Mirë, kthehu.” Ai donte të ishte pranë meje gjatë gjithë kohës.” Më pas punëtorja shkoi te dera dhe e mbylli atë për siguria, duke parë gruan të largohej. Nga ana e tij, fëmija tha se “po dridhej kur ishte aty”, por fatmirësisht bëri gjithçka që i kishte mësuar babai në një moment kaq të rrezikshëm.

Babai i 10-vjeçarit tha pas vendimit të guximshëm të të birit: “Të shohësh fëmijën tënd duke kërkuar ndihmë sepse ka frikë për jetën e tij, të dhemb shumë. Mendoni për secilin skenar dhe sigurohuni që fëmijët ta dinë atë dhe gjithashtu ta praktikojnë atë. Praktikoni situatat dhe skenarët tuaj, ashtu si në stërvitjet e zjarrit.”

Policia lokale ka arritur të lokalizojë të dyshuarin, i cili duket se vuante nga probleme psikologjike./abcnews.al