Gjithçka që duhet të dini për Met Gala 2023!

Si një nga ngjarjet më të mëdha në kalendarin e modës, Met Gala 2023 shënon hapjen e ekspozitës së stilit të Institutit të Kostumeve – dhe është festuar prej kohësh për veshjet e tij që përcaktojnë shkëlqimin e mrekullueshëm të tapetit të kuq. Tema e Met Gala e këtij viti – ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ – do të nderojë shkëlqimin artistik të stilistit të ndjerë dhe do të gjurmojë evolucionin e tij.

Cila është tema e Met Gala 2023?

Met Gala kthehet në Fifth Avenue të Nju Jorkut të hënën, më 1 maj 2023, për një ekspozitë retrospektive që nderon shkëlqimin artistik të të ndjerit Karl Lagerfeld. Tema e Met Gala 2023 – ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ – do të gjurmojë evolucionin e stilistit nga fitimi i çmimit Woolmark në 1954, në punësimin si asistent i Pierre Balmain dhe riviziton karrierën e tij krijuese në Chanel, Fendi, Chloé, Balmain, Patou dhe markën e tij me emër, deri në vdekjen e tij në 2019.

Të pranishmit në natë – ku do të përfshihen bashkë-kryesuesit e ngjarjes, Michaela Coel, Penélope Cruz (e cila debutoi në pasarelën e saj në shfaqjen e Chanel Vjeshtë-Dimër 2019), Roger Federer, Dua Lipa dhe Anna Wintour – do të bazojnë pamjet e tyre në tapetin e kuq përreth Kodit të veshjes “Në nder të Karl-it”. Duke u nisur nga vepra kryesore e Lagerfeld, ka shumë pjesë legjendare për të nxjerrë nga arkivat e tij të shumta.

Për ata që nuk janë në gjendje të marrin pjesë personalisht në Met Gala 2023, do të keni mundësi ta shikoni ngjarjen në transmetimin e drejtpërdrejtë të Vogue. Ndërsa pritësit e tapetit të kuq të këtij viti nuk janë shpallur ende, tapeti i kuq i vitit 2022 u organizua nga gazetari i modës Hamish Bowles, aktorja dhe këngëtarja Vanessa Hudgens dhe aktorja dhe prezantuesja La La Anthony.

Ekspozita e vitit 2023, ndërkohë, do të shfaqë 150 pamje origjinale nga e gjithë shtrirja e portofolit të Lagerfeld. Me një fokus të mprehtë në skicat e tij impresioniste dhe precize, ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të inkuadrojë vizatimet dydimensionale të stilistit së bashku me homologët e tyre tredimensionale për të treguar se si ato u shfaqën në vepra të gjalla arti. Sipas Andrew Bolton, kuratore përgjegjëse e Institutit të Kostumeve Wendy Yu, Lagerfeld nuk besonte se moda i përkiste një muzeu, por “në rrugë, në trupat e grave, në trupat e burrave”. Për t’i qëndruar besnik vizionit unik dhe prirjeve personale të Lagerfeld-it, Bolton po heq dorë nga formati tradicional i një retrospektive dhe po i jep prioritet skicave origjinale të stilistit si qendrën e ekspozitës së pranverës 2023.

Prezantuar në Galerinë Tisch të Muzeut Metropolitan të Artit nga 5 maji deri më 16 korrik 2023, brendësia e ‘Karl Lagerfeld: A Line of Beauty’ do të projektohet nga arkitekti Tadao Ando. Ekspozita do të përfshijë gjithashtu video intervistash me ish-kolegët e stilistit, të xhiruara nga Loïc Progent, me konsulencë krijuese nga Amanda Harlech, një kolege e ngushtë e Lagerfeld.

Çfarë është Met Gala?

E themeluar në vitin 1948 nga publicistja e modës Eleanor Lambert si një mbledhje fondesh për Institutin e Kostumeve në Nju Jork, i sapo lançuar së fundmi, vetëm në vitin 1972, ish-kryeredaktorja e Vogue, Diana Vreeland e transformoi ngjarjen në një gala plot yje me një temë magjepsëse dhe vjetore të organizuar në Muzeun Metropolitan të Artit. Që kur u bë kryetare e Gala-s në vitin 1995, kryeredaktorja amerikane e Vogue, Anna Wintour, ka organizuar ngjarjen të hënën e parë të majit të çdo viti që nga viti 2005, me përjashtim të vitit 2020, kur Met Gala u anulua, dhe në 2021, kur u anulua dhe u mbajt në shtator për shkak të pandemisë. Wintour gjithashtu mbikëqyr komitetin e përfitimeve, vendos për listën e të ftuarve, organizimet e vendeve dhe miraton veshjet e të famshëmve.

Tema e mëparshme e Met Gala u prezantua në dy pjesë – Në Amerikë: Një Antologji e Modës (2022), e cila eksploronte marrëdhëniet e modës me kinemanë amerikane dhe In America: A Lexicon of Fashion (2021), e cila festoi modën dhe dizajnin amerikan. Hera e fundit që Met Gala u përqendrua në punën e një stilisti të veçantë ishte në vitin 2017, nën temën Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between, i cili hodhi një vështrim më të afërt në qasjen dekonstruktive të Kawakubo ndaj dizajnit dhe shtrembërimit të formës femërore.

Top Albania Radio