FOTO/ Pacientes me Covid i publikojnë fotot nudo kur po ndërrohej në spital

Një skandal ka shpërthyer në Beograd, në një nga spitalet ku po trajtohen të prekurit me koroanvirus. Në mediat sociale janë publikuar foto të shumta teksa pacientja e identifikuar si Anastasia M. heq rrobat në dhomë e saj ku po kurohej nga covid-19. Fotografi të tilla janë shpërndarë masivisht në rrjetin social Instagram, nga stadiumi Arena e Beogradit, që u kthye në sistemin kovid në tetor.

Fotot e përmendura me shumë gjasa janë marrë nga videoja e kamerave të mbikëqyrjes në këtë spital të përkohshëm kovid. Këto pamje kanë tronditur opinionin publik në Beograd dhe kanë nisur hetimet se si kanë dalë pamjet nga spitali. Ndërkohë në një rrëfim për mediat serbe ka bërë edhe pacientja në fjalë. Ajo është shprehur se i është kërkuar që të zhvishet nga stafi mjekësor dhe nuk kishte si të vepronte ndryshe.

“Ata e bënë foton pas pritjes në Arena, ku më thanë të hiqja rrobat për të bërë EKG. A duhet të shikoj përreth për të parë nëse ka një aparat fotografik apo një aparat fotografik, dhe unë kam një temperaturë të lartë, çdo kockë në trupin tim dhemb dhe kam inflamacion të të dy mushkërive – shpjegon Anastasia M për Kurir, e cila donte që të botohej fotoja e saj, por mbiemri. Ajo tregon se veprimi i turpshëm ndaj saj rrezikon të drejtat e saj njerëzore dhe jetën.