Fitoi dy çmime Emmy, aktorja e famshme humb betejën me kancerin! John Travolta: E di, do të shihemi sërish! Të dua

Aktorja Kirstie Alley, e njohur për rolin e saj në komedie “Cheers” në vitet 1980 dhe ‘90, ka ndërruar jetë në moshën 71-vjeçare.

Kirstie Alley nuk fitoi dot betejën me kancerin, njoftoi familja e saj.

“Me keqardhje ju njoftojmë se nëna jonë e dashur ka ndërruar jetë”, shkruan fëmijët e saj.

Alley fitoi një çmim Emmy për rolin e saj në serialin e njohur televiziv. Kansas është shfaqur gjithashtu në filmat Star Trek II: The Wrath of Khan, Drop Dead Gorgeous dhe seritë Look Who’s Talking.

Sipas fëmijëve të aktores, ajo ishte diagnostikuar me sëmundjen e rëndë së fundmi, pa zbuluar llojin e kancerit nga i cili vuante.

“Ajo ishte e rrethuar nga familjarët e saj dhe luftoi me forcë të madhe”, u tha në deklaratë. “Aq sa ikonë ishte në ekran, ajo ishte një nënë dhe gjyshe edhe më e mahnitshme.”

John Travolta, i cili luajti me të në serialin Look Who’s Talking, shkoi në Instagram: “Me Kirstie ishte një nga marrëdhëniet më të veçanta që kam pasur ndonjëherë. Të dua Kirstie. E di që do të shihemi sërish”.

Në Cheers, ajo luajti personazhin Rebecca Howe me aktorin Ted Danson.

Ajo u shfaq në 147 episode pasi iu bashkua shfaqjes në kulmin e popullaritetit të saj dhe vazhdoi të luante rolin deri në fund të tij në 1993.

Në 1993, ajo fitoi një Emmy të dytë për aktoren më të mirë kryesore, këtë herë për film David’s Mother.