Endri Prifti flet për komplotet e “Kënga Magjike”: Ja pse nuk mund ta fitojmë kurrë vendin e parë

Endri-Prifti-2

Statusi i plotë i Endri Priftit:

Te dashur zonja , zonjusha dhe zoterinj . Sic e dime tashme kaloi edhe Kenga Magjike . Nuk shkuam mbreme ne e diela thjesht se ishim shume te lodhur , shume obligime pune pervec festivalit , por nuk mund te ri pa thene dy fjale qe do i thoja po te shkoja te Arditi . I dashur miku im Ardit Gjebrea qe e vleresoj shume per gjithcka ben per publikun Shqiptar , qe eshte gjithmone i palodhur dhe shume rezultativ . Nje gje duhet ti tregojme popullit dhe mos i hedhim hi ne sy , per menyren e vitimit . Nuk eshte e drejte dhe e barabarte . Ne na vjen shume keq edhe qe skemi mundesi te vleresojme kengetaret e rinj , sepse patjeter duhet te veme pike ne kengetaret me kariere . Si mund te jete e barabarte gara , kur nje priduksion ka 10 kenge = me nje kenge . Keta te 10 kengetaret e ketij produksioni , do i vertitin piket rreth vetes se tyre . Kam shume gjera te tjera per te thene , qe populli nga jashte nuk i di , por nuk dua te zgjatem . Ne prape do vime te kenga magjike , por asnjehere per cmimin e pare , te cilen gje tashme , mendoj se do behet edhe komlot , qe cdo vit , mund te kaloje ne 3 studio qe bejne gjith kengen magjike… . Une shpresoj se do ta gjesh nje menyre , per te qene te gjithe te barabarte . Per 10 dite fillon festivali ne RTSh Kombetar i 56 . Ketu ka qene tjeter histori , mereshe vesh pa filluar festivali fitusi , sivjet valla ka ndryshuar , po me cpo degjoj , vazhdon akoma e njejta skeme . Kam shkruar nje kenge qe kalon permasat e nje kenge . Eshte nje melodi e vertete , nje melodi e shpikur nga dhimbje dhe lote , per kete realitet qe po jetojme . E kam jetuar dhe e kam pare gjith keto vite te jetes time . Kam shkruar edhe vargjet , jo si poet i madh , por ato fjale qe duhen shkruar dhe dedikuar te vertetes te hidhur qe po ndodh ngado ne realitet . Mesazh , titullohet . Nuk flet , me le , te lashe , te du , ste du , tyryry tyryry , flet per ate qe nuk flet asnjeri , per femijet e te gjitheve qe genjehen nga te gjitha keto teknollogjite e rjetet sociale qe kane cdo dite neper duar , ne celularet e tyre . Dua qe ta degjoni kete veper te madhe qe ne fund , emertohet , Kenge . Grazzie mille tutti amichi 😘.