ÇMIMET/ Vit dhe ceremoni e veçantë për “Oscar”, ja kush triumfoi

Është mbajtur një natë më parë ceremonia e çmimeve “Oscar”, ku fituesi i filmit më të mirë u shpall “Green Book”, i cili mori gjithashtu edhe dy çmime, “Aktori më i mirë dytësor” dhe “Skenari origjinal”.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oscar” ishte speciale pasi pas 30 vitesh, nuk kishte një prezantues.

Sakq të gjithë filmat e nominuar kanë fituar të paktën një trofe, ndërsa “Bohemian Rhapsody” ishte filmi më i vlerësuar, pasi arriti të merrte 4 çmime.

Lista e fituesve:

Filmi më i mirë – Green Book

Regjisori më i mirë – Roma, Alfonso Cuaró

Aktorja më e mirë – Olivia Colman, The Favourite

Aktori më i mirë – Rami Malek, Bohemian Rhapsody

Aktorja më e mirë dytësore – Regina King, If Beale Street Could Talk

Aktori më i mirë dytësor – Mahershala Ali, Green Book

Skenari më i mirë origjinal– Green Book

Skenari i adaptuar më i mirë – BlacKkKlansman

Filmi më i mirë i edituar – Bohemian Rhapsody

Kënga më e mirë origjinale – “Shallow”, A Star Is Born

Lista e plotë të fituesve në Oscar 2019:

Best Picture (Filmi më i mirë):

 • Black Panther
 • BlacKkKlansman
 • Bohemian Rhapsody
 • The Favourite
 • Green Book – FITUES
 • Roma
 • A Star Is Born
 • Vice

Best Director (Regjisori më i mirë):

 • Spike Lee, BlacKkKlansman
 • Paweł Pawlikowski, Cold War
 • Yorgos Lanthimos, The Favourite
 • Alfonso Cuarón, Roma – FITUES
 • Adam McKay, Vice

Best actor (Aktori më i mirë):

 • Christian Bale, Vice
 • Bradley Cooper, A Star Is Born
 • Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
 • Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES
 • Viggo Mortensen, Green Book

Best actress (Aktorja më e mirë):

 • Yalitza Aparicio, Roma
 • Glenn Close, The Wife
 • Olivia Colman, The Favourite – FITUESE
 • Lady Gaga, A Star Is Born
 • Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Best actor in a supporting role (Aktori më i mirë në rolin mbështetës):

 • Mahershala Ali, Green Book – FITUES
 • Adam Driver, BlacKkKlansman
 • Sam Elliott, A Star Is Born
 • Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?
 • Sam Rockwell, Vice

Best actress in a supporting role (Aktorja më e mirë në rolin mbështetës):

 • Amy Adams, Vice
 • Marina de Tavira, Roma
 • Regina King, If Beale Street Could Talk – FITUESE
 • Emma Stone, The Favourite
 • Rachel Weisz, The Favourite

Best Animated Feature Film (Filmi më i mirë i animuar):

 • Incredibles 2
 • Isle of Dogs
 • Mirai
 • Ralph Breaks The Internet
 • Spider-Man: Into The Spider-Verse – FITUES

Best Cinematography (Kinomategrafia më e mirë):

 • Cold War
 • The Favourite
 • Never Look Away
 • Roma – FITUES
 • A Star Is Born

Best Costume Design (Dizajni më i mirë i kostumeve):

 • The Ballad of Buster Scruggs
 • Black Panther – FITUES
 • The Favourite
 • Mary Poppins Returns
 • Mary Queen of Scots

Best Documentary Feature (Dokumentari më i mirë):

 • Free Solo – FITUES
 • Hale County This Morning, This Evening
 • Minding the Gap
 • Of Fathers and Sons
 • RBG

Best Documentary Short Subject (Dokumentari më i mirë i shkurt):

 • Black Sheep
 • End Game
 • Lifeboat
 • A Night at The Garden
 • Period. End of Sentence. – FITUES

Best Film Editing (Filmi me teknik më të mirë):

 • BlacKkKlansman
 • Bohemian Rhapsody – FITUES
 • The Favourite
 • Green Book
 • Vice

Best Foreign Language Film (Filmi më i mirë në gjuhë të huaj):

 • Capernaum
 • Cold War
 • Never Looks Away
 • Roma – FITUES
 • Shoplifters

Best Makeup and Hairstyling (Grimi më i mirë dhe stili i flokëve):

 • Border
 • Mary Queen of Scots
 • Vice – FITUES

Best Original Score (Muzika/Kompozimi më i mirë):

 • Black Panther – FITUES
 • BlacKkKlansman
 • If Beale Street Could Talk
 • Isle of Dogs
 • Mary Poppins Returns

Best Original Song (Kënga më e mirë):

 • “All The Stars,” Black Panther
 • “I’ll Fight,” RBG
 • “The Place Where Lost Things Go,” Mary Poppins Returns
 • “Shallow,” A Star Is Born – FITUES
 • “When A Cowboy Trades His Spurs For Wings,” The Ballad Of Buster Scruggs

Best Production Design (Produksioni më i mirë):

 • Black Panther – FITUES
 • The Favourite
 • First Man
 • Mary Poppins Returns
 • Roma

Best Animated Short Film (Filmi më i mirë i shkurt i animuar):

 • Animal Behaviour
 • Bao – FITUES
 • Late Afternoon
 • One Small Step
 • Weekends

Best Live Action Short Film:

 • Detainment
 • Fauve
 • Marguerite
 • Mother
 • Skin – FITUES

Best Sound Editing (Zërimi më i mirë):

 • Black Panther
 • Bohemian Rhapsody – FITUES
 • First Man
 • A Quiet Place
 • Roma

Best Sound Mixing (Miksimi më i mirë i zërimit):

 • Black Panther
 • Bohemian Rhapsody – FITUES
 • First Man
 • Roma
 • A Star Is Born

Best Visual Effects (Efektet më të mira vizuale):

 • Avengers: Infinity War
 • Christopher Robin
 • First Man – FITUES
 • Ready Player One
 • Solo: A Star Wars Story

Best Adapted Screenplay (Skenari më i mirë i përshtatur):

 • The Ballad Of Buster Scruggs
 • BlacKkKlansman – FITUES
 • Can You Ever Forgive Me?
 • If Beale Street Could Talk
 • A Star Is Born

Best Original Screenplay (Skenari më i mirë origjinal):

 • The Favourite
 • First Reformed
 • Green Book – FITUES
 • Roma
 • Vice