Brenda shtëpisë madhështore të Bill dhe Melinda Gates në breg të liqenit

Bill dhe Melinda Gates kanë qenë në qendër të vëmendjes së mediave botërore pasi njoftuan se po divorcohen pas 27 vitesh martesë, duke ngritur një sërë pyetjesh: Çfarë, pse? Po fondacioni? Dhe, sigurisht, çfarë ndodh me shtëpinë e tyre gjigande? Rezidenca e Gateses, e quajtur Xanadu 2.0, është me të vërtetë një kupolë madhështore.

Kompleksi i gjerë 66 000 metra katrorë ndodhet në Liqenin Uashington në zonën e Seattle, në të njëjtën lagje ku ndodhet dhe shtëpia e një personi tjetër të pasur, Jeff Bezos. Thuhet se vlen më shumë se 130 milion dollarë. Çifti nuk ka treguar detaje rreth shtëpisë private, por deklaratat e vizitorëve dhe raportet e mediave gjatë viteve i kanë dhënë botës një vështrim të shkurtër se si është brenda shtëpisë së një prej njerëzve më të pasur në planet.

After years of planning and changes that boosted the price from $10 million to more than $40 million, soon-to-be-completed dream home of Microsoft chairman Bill Gates, shown in this Nov. 14, 1996 aerial photo, is nearing completion on the east shore of Lake Washington in Medina, Wash. (AP Photo/Seattle Times, Greg Gilbert)

Një garazh me 20 makina është ndërtuar në kodër, sipas një artikulli të vitit 1995 të New York Times. Pishina e brendshme dhe e jashtme 60 metra ka sistemin e vet muzikor nënujor. Ka një dhomë trampoline, një palestër dhe një teatër film art-deco. Çdo dhomë ka ndriçim të kontrolluar nga prekja, muzikë dhe kontrolle klimatike. Ekziston një raport konfuz i dhomës së gjumit-banjës. Shtëpia ka vetëm shtatë dhoma gjumi, por 24 banjo.

370258 01: An aerial view of Microsoft’s Bill Gates” estate lines Lake Washington May 30, 2000 in Seattle, WA. (Photo by Dan Callister/Newsmakers)

Rëra buzë liqenit thuhet se ishte sjellë nga Hawaii. “E gjithë shtëpia është e ndërtuar nga ky dru i bukur portokalli. Peizazhi është thjesht një çmenduri.“, thuhet në një raport. Zëdhënësit e Gates nuk i janë përgjigjur kërkesave se nuk do të mbetet me shtëpinë. Por duket se Melinda nuk do të luftojë për të. Bill filloi ndërtimin në pronë para se çifti të takohej. Melinda nuk u emocionua me të në fillim.

January 2000: Bill Gates’s house in the Medina Area of Seattle. (Photo by Ted Soqui/Corbis via Getty Images)

“Nëse lëviz,” kujton ajo duke i thënë Bill-it në një intervistë të vitit 2008 me revistën Fortune, “do të jetë ashtu si dua – shtëpia jonë ku kemi jetën tonë familjare. ”Ajo punësoi një arkitekt të ri për ta ridizajnuar më shumë sipas dëshirës së saj. Por vite më vonë, ajo ende dukej pak e shqetësuar për madhësinë e shtëpisë.

“Ne nuk do ta kemi atë shtëpi përgjithmonë,” tha Melinda për Times në 2019. “Në të vërtetë po pres me padurim ditën që Bill dhe unë jetojmë në një shtëpi 1.500 metra katrorë … Vetëm për të qenë e qartë, shtëpia po ndërtohej para se të dilja në skenë. Por unë marr përgjegjësinë për të. ” /abcnews.al