Benzema barazon rekordin e njeriut legjendë të Real Madrid: Ronaldo është harruar tashmë

Karim Benzema është tashmë 33 vjeç dhe është në sezonin e tij të dymbëdhjetë me Real Madrid. Disa mund të spekulojnë se e ka mbyllur kohën e tij, por anagrafia, të paktën në futboll, vjen pas numrave.

Ja si janë: 71 gola në Champions League që e lejojnë atë të arrijë legjendën e Blancos Raul (me një mesatare më të mirë pasi spanjolli ka luajtur 15 ndeshje më shumë) dhe që e çojnë atë në më pak se dy nga Leëandoëski. Me pak fjalë, dy gola për të arritur në podiumin më të mirë të të gjitha kohërave pas Leo Messi (me 120) dhe Cristiano Ronaldo (135).

Pikërisht, Cristiano Ronaldos. Lamtumira e portugezit, tre vjet më parë, dukej se do të shënonte fundin e sulmuesit francez i cili në vend të kësaj tregoi se sa më i dobishëm ishte për CR7, sesa e kundërta. Në tre vitet e kaluara me Juventus, Ronaldo shënoi 14 gola, një më pak se Benzema.

Sidoqoftë, ajo që bën më shumë përshtypje është rrezikshmëria e sulmuesit francez sa herë që ndodhet në zonën kundërshtare. Kundër Chelsea, përveç golit të barazimit, ai goditi shtyllën dhe ishte gjithmonë një problem në mbrojtjen e Tuchel.

Lapsi.al