My STORY

Angela Martini rrëfehet pas lajmeve të divorcit: Nëna më mësoi se nuk kam kohë të jem viktimë!

where to buy dapoxetine online Angela Martini i thotë të gjitha. Ajo ishte vetëm 10 vjeçe kur emigroi nga Shqipëria për në Zvicër dhe 18 kur nënshkroi për agjensitë e modelingut, Next Model Menagement në Miami dhe Elite Model Menagement në New York. Në të 24-tat, ajo u shpalla Miss Universe. Pas titullit si më e bukura e universit Anxhela mori një kthesë tjetër në jetën e saj të quajtur “Life coach” (trajnere e jetes). Anxhela Martini “zhvishet” për Haute Living se si, ish-modelja e kthyer në autore për librin e saj më të ri, “Ambasadori i Dritës” – e cila kronikon vështirësitë që nëna e saj duroi në Shqipërinë e saj të lindjes, duke shpëtuar nga komunizmi dhe duke u vendosur përsëri si një grua e suksesshme në Zvicër – përshtypjet e saj për Donald Trump pasi fitoi “Miss Universe” dhe pse vendosi të linte një karrierë të suksesshme ndërsa kërkonte një jetë më domethënëse.

Angela-3

site Le të flasim për librin tënd më të ri “Ambasadori i Dritës”.Cila është gjëja më e rëndësishmë në këtë libër për një lexues?
Më kryesorja nga libri im është se gjithçka ndodh për një arsye në jetë – e mira dhe e keqja. Duke vëzhguar në një pamje më të madhe, do të shihni që ndonjëherë që duhet të kaloni nëpër errësirë për të gjetur dritë. Karakteri juaj shpesh herë rritet më shumë përmes sfidave sesa përmes një jete të lehtë. Ne shpesh jemi duke u ankuar për shumë pak dhe po bëjmë justifikime pse gjërat nuk po ndodhin, por nuk kemi pse të viktimizohemi, thjesht duhet të besojmë se ne jemi arkitektët e jetës sonë! Citati im i preferuar që dua të ndaj është: Dashuro dhe jeto sikur nuk je lënduar më parë!

medex insurance Kur do të dalë në shitje libri?
Libri do të dalë fillimisht në Shtetet e Bashkuara në 15 ditëshin e fundit të tetorit. Deri në fund të nëntorit libri do të dalë në treg në disa vende evropiane gjithashtu – shtëpia ime amtare e Shqipërisë, Britanisë së Madhe, Italisë, Zvicrës, etj.

Angela-2

Cila ishte gjëja me e vështirë të shkruaje? Dhe ajo më e bukura?
Procesi filloi me intervistimin e nënës time, pastaj duke kujtuar dhe shkruar shkrimet e mia dhe duke bashkuar tregimet tona. Dëgjimi i tërë historisë së saj dhe shkrimi i historisë sonë, më mbushën me emocione dhe krenari për të kaluarën time dhe familjen time. Procesi i shkrimit kërkonte një fokus të fortë, strukturën e kohës, disiplinën dhe shumë durim. Kam punuar në këtë libër për dy vjet dhe kam vazhduar kontrollimin e gjithçkaje për t’u siguruar që fjalët po shprehin emocionet e duhura dhe duke siguruar që tregimi të shprehej dhe kuptohej në mënyrën e duhur. Kapërcimi i sfidave ishte i lehtë, pasi shkrova këtë libër me aq shumë pasion nga zemra ime, sepse është me të vërtetë historia ime e jetës. I gjithë procesi ishte një kombinim i punës dhe lotëve.

Mamaja jote shihet si një grua mjaft e fortë. Cili është mësimi më i mirë dhe më i domosdoshëm që ajo të ka mësuar?
Mësimi më i domosdoshëm që kam mësuar nga nëna ime ishte se në jetë nuk ka kohë të jesh viktimë. Thjesht duhet të përqëndrohesh dhe të ecësh përpara, sepse gjithçka është kalimtare. Asnjëherë nuk kam dëgjuar që nëna ime të ankohet për asgjë – jo për arsye financiare, jo nga goditjet në zemër që ajo ka pësuar, jo nga situatat e vështira të jetës me të cilat është përballur. Ajo gjithmonë mbeti e fortë dhe shumë pozitive. Një mësim tjetër i rëndësishëm që kam mësuar nga nëna ime është gjithmonë të them të vërtetën, pavarësisht se çfarë. E di që është e vështirë në ditët tona, por kjo është në gjakun tim.

Si ju ndihmoi tejkalimi i betejave të saj në formimin e gruas që jeni bërë sot?
Nëna ime është idhulli im. Si një grua 47 vjeçare, beqare me dy fëmijë, ajo u largua nga varfëria e Shqipërisë, pa shtëpi sepse e humbi atë. Ajo luftoi me shumë probleme, të ardhura prej vetëm 60 dollarësh në muaj dhe 2 martesa të dështuara. Ajo vazhdoi të luftonte derisa u bë një mësuese e respektuar e Universitetit në Cyrih, gjeti dashurinë e vërtetë të jetës së saj, një pagë të madhe sipas nivelit të saj dhe përfundimisht u dha me një çmim të UNESCO-s për një projekt humanitar për gratë !! Pastaj thjesht i bëra pyetjen vetes: Cili është justifikimi jot?

Angela-4

Ju nënshkruat me agjencinë e modelingut të ELITE. Si u futët në modeling dhe pse vendose ti japësh fund?
Pushimi im i parë i madh në modelim ishte në fillimin e karrierës time, kur isha 21 vjeç. Unë jetoja në Zvicër dhe mora një vendim brenda natës që më ndryshoi jetën. Unë u zhvendosa në Miami dhe hyra në takimin tim të parë të agjencisë së modeleve duke thënë: Përshëndetje, unë jam Angela Martini dhe dua të jem modele! Mund ta imagjinoni, ata qeshën por më pëlqyen. Duke mos pasur një leje pune, propozova të punoja për ta dhe të mos paguhesha derisa të marr lejen time të punës. Ata u pajtuan me mua dhe ai moment u pasua nga një periudhë shumë e suksesshme si modele, që më solli – përveç të ardhurave të mira – mundësinë për të hyrë në një botë për të cilën ëndërroja që kur isha shumë e re. Disa muaj pasi filluam në Miami, nënshkrimi me ELITE Modeling Neë York ishte thjesht një formalitet. Përveç faktit se duke qenë një Binjak i vërtetë më pëlqen shumëllojshmëria në jetë, kam kuptuar pas 8 vitesh modelin që kam dashur të bëj më shumë në jetën time dhe gjeta një mënyrë për të shprehur kush jam vërtet brenda, jo vetëm jashtë.

Cila ka qenë arritja juaj më e madhe deri më tani?
Arritja ime më e madhe deri më tani është padyshim libri im. Sidoqoftë, nuk planifikoj të ndalem këtu dhe do të vij me arritje të reja!

Çfarë mundësish ju paraqitën pasi fituat Miss Universe?
Padyshim, një arritje e tillë më solli mundësinë e hyrjes në një botë krejt të re. Kam pasur rastin të takoj shumë të famshëm, njerëz të biznesit, artistë, shkrimtarë etj. Në një mjedis të tillë, unë pata fatin të shpreh se kush jam vërtet brenda dhe të tërhiqja vëmendjen e tyre për këtë. Që nga ai moment, bëhej fjalë vetëm për punë dhe këmbëngulje.

Angela-1

Cila ishte përshtypja juaj për Presidentin Donald Trump gjatë konkursit të Miss Universe?
Kam marrë pjesë në një konkurs që u organizua dhe u financua nga Presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara – Donald Trump dhe unë pata rastin të takohem dhe të flisja me të. Kam zbuluar se ai ishte shumë i bukur dhe shumë profesional. Nga përvoja ime personale, unë kam vetëm fjalë të këndshme për të thënë.

Përse ju pëlqen të jetoni në Zvicër, dhe cilat janë pesë vendet tuaja më të preferuara në vend (mund të jenë restorante, qytete, etj., Ju lutem shpjegoni të gjitha).
Duke u rritur atje, zbulova Zvicrën si një vend me një standard jetese shumë të lartë. Një shtet mjaft i pastër, shumë i organizuar, me kushte perfekte të jetesës. Unë e dua Cyrihun, Bazelin ose Shën Moritzin, sepse këto qytete janë pjesë e fëmijërisë time. Por duhet të përmend se pasi mbërrita në Shtetet e Bashkuara për herë të parë, të gjitha standardet e mia u ndryshuan plotësisht! Unë u bëra tifozja më e madhe e SHBA! Më pëlqejnë njerëzit, energjia dhe liria e vërtetë.

Çfarë është për ju është luksi më i madh në jetë dhe pse?
Për mua, luksi më i madh në jetë është të gjesh përgjigje për pyetjet më të mëdha të njerëzimit: Kush jemi ne? Nga kemi ardhur? Ku po shkojme? Cili është qëllimi i ekzistencës sonë? Nuk mendoj se duhet të përmend pse.

Marrë nga Haute Living, përktheu Lapsi.al